מעבר לתוכן העמוד מעבר לצור קשר מעבר לתפריט תחתון

צומחים יחד - חונכות ומניעת נשירה לתלמידי א'-יב

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ממשיך לחזק את תחום החינוך הבלתי פורמאלי בפריפריה
 

כ- 200,000 ילדים ובני נוער ייהנו ממסגרות חינוכיות לאחר שעות בית הספר בפריפריה החברתית והגיאוגרפית.
בשנים האחרונות המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל העביר כ-154 מיליון ₪ לתחום החינוך הבלתי פורמאלי בפריפריה
:

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ממשיך לחזק את תחום החינוך הבלתי פורמאלי בפריפריה  ומעניק לכ- 200,000 ילדים ובני נוער מסגרות חינוכיות לאחר שעות בית הספר בפריפריה החברתית והגיאוגרפית בתחומים מגוונים במטרה לחזק את המצויינות האישית של הילדים. במסגרת מהלך זה, בשנים האחרונות המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל העביר כ-154 מיליון ₪ לתחום החינוך הבלתי פורמאלי בפריפריה.

עודד פורר השר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל: " מיצוי הפוטנציאל האישי והחברתי של הילדים והנוער בפריפריה הוא יעד והמשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל משקיע רבות בתחום החינוך הבלתי פורמאלי בפריפריה, מתוך הבנה שהשקעה היום בחינוך הילדים תעצים את המבוגרים של המחר".

ילדים רבים המתגוררים בישובים ובשכונות המוגדרות כפריפריה חברתית יקבלו במהלך החופש הגדול ובשנת הלימודים תשפ"ב שעות תמיכה אישית וקבוצתית. כחלק מתוכנית של המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל בשם "צומחים יחד", המונעת נשירה ממסגרות חינוכיות ומעניקה לילדים ולבני נוער מכיתות א'-י"ב ללא כל עלות חונכות אישית-חברתית על ידי חונכים מנוסים ומקצועיים. התוכנית מתקיימת לאחר שעות הלימודים, בסביבה ובאופן המותאם לכל גיל, למגזר ולקהילה אליה משתייכים הילדים ובני הנוער. מפגשי החונכות מתמקדים בהעצמה חברתית-אישית וקבוצתית ומועברים בכלים חינוכיים שונים וביניהם גינון, משחקי חברה, קריאה מונחית, מעורבות חברתית הצגות ועוד. 

תוכנית "צומחים יחד" פועלת זו השנה הרביעית, כאשר היקפה השנתי עומד על כ- 26 מיליון ₪. התוכנית פעלה גם במהלך משבר נגיף קורונה באמצעות תוכנות ייעודיות ושיחות טלפוניות באופן ששמר על קשר רציף בין החניכים לבין והחונכים ובאופן לכל מגזר. לאור הירידה בתחלואה, הפעילות חזרה בשנת הלימודים תשפ"א למתכונתה הרגילה ותמשיך לפעול בכפוף להנחיות משרד הבריאות. ההצטרפות לתוכנית נעשית בשיתוף צוותים מקצועיים של מחלקת חינוך או רווחה של הרשויות המקומיות השונות.

דנה אקרמן חונכת בתוכנית צומחים יחד "זו פלטפורמה לתת יותר לילדים אני מחזקת את הילד ואת האמונה שלו, ובונה לו את הביטחון העצמי. מרגש אותי לשמוע הורים שאומרים לי, איפה שכולם הרימו ידיים את הצלחת!"

דניאלה כהן אמא של שיר סיפרה כי "באמצעות מוסיקה ופעילות חברתית וקבוצתית הילדים מקבלים כוח ועוצמה. זה כל כך עוזר שיש תגבור באנגלית ובמקצועות שונים, שיר מאוד שמחה שיש מי שמלווה אותה והביטחון העצמי שלה גדל"; "אני ממש אוהבת להגיע לכיתה ולהישאר אחרי שעות בית הספר אני נהנית יותר מהלימודים ומהפעילויות, גם כשלא היה אפשר להגיע לכתה המשכנו בפעילות. גיליתי שכיף לי ללמוד". הוסיפה שיר.

בשנים האחרונות תלמידים בכיתות א'-י"ב במגזר הערבי, החרדי והכללי ב- 54 רשויות קיבלו ללא עלות כ-269,500 שעות חניכה מכ-5,000 חונכים.  תוכנית 'צומחים יחד' נועדה לצמצם פערים ולטפח מצוינות בקרב תלמידי כיתות א'-י"ב בפריפריה החברתית. התוכנית מעניקה ללא עלות חונכות לתלמידי כיתות א'-י"ב בכלל המסגרות החינוכיות (ממלכתי, ממ"ד והמגזר החרדי) הזקוקים לסיוע בתפקוד הלימודי, החברתי או הרגשי, על ידי חונכות אישית פרטנית או קבוצתית. כשהחונכות מוענקת באמצעות חונכים, פסיכותרפיסטים ובעלי מקצוע נוספים. כבשנת 2020 התקיימו למעלה מ 2,330 חונכויות במגזר החרדי, 3,900 חונכויות במגזר הלא יהודי, 6,800 חונכויות במגזר הכללי.

"ילד צריך מבוגר אחד שיאמן בו" מסביר דרור סורוקה ממלא מקום מנכ"ל המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל". תוכנית צומחים יחד הינה צעד נוסף לקידום שיווין הזדמנויות, וסיוע למניעת נשירה במטרה לאפשר לכל ילד וילד להשתלב ולהצליח. החונכויות ניתנות על ידי חונכים מקצועיים ומנוסים, בני אותו מקום ובעלי רקע דומה לשל הילדים. דבר זה מסייע לא אחת לחונכים להבין באופן מעמיק את החניכים ואת צרכיהם וכך גם ישנם מקומות עבודה נוספים בפריפריה. כשהמטרה העיקרית של התוכנית היא להעניק לכל ילד את ההרגשה שרואים את היכולות ואת הצרכים הייחודיים שלו".

תוכנית "צומחים יחד" פועלת ברשויות ובשכונות בערים המוגדרות כפריפריה חברתית בהתאם להחלטת ממשלה 631 ו-4811 וביניהן: אבו גוש, אום אל פחם, אור יהודה, אלעד, אשדוד, בית אל, בית שמש, ביתר עילית, בני ברק, בקעת הירדן, בת ים, גוש עציון, גזר, ג'לג'וליה, ג'יסר אזרקא, ג'ת, דליית אל כרמל, הר חברון, זמר, חבל מודיעין, חדרה, חולון, חוף אשקלון, חיפה, טייבה, טירה, טירת הכרמל, ירושלים, כפר ברא, כפר קרע, מועצה אזורית שומרון, מועצה מקומית קריית ארבע, מודיעין עלית, מטה בנימין, נחל שורק, נתניה, עמנואל, ערערה, פתח תקווה, קריית אתא, קריית ביאליק, קריית יערים, קריית מלאכי, ראשון לציון, רחובות, רכסים, רמלה, שדות דן ומועצה מקומית שפיר.