מעבר לתוכן העמוד מעבר לצור קשר מעבר לתפריט תחתון
02.01.2023

השר וסרלאוף בטקס חילופי שרים במשרד הנגב, הגליל והחוסן הלאומי (פריפריה, נגב גליל): "באנו לעשות ציונות, התיישבות, לצמצם פערים, להעניק הזדמנויות, ולטפל בבעיות הקשות"

 

היום יום שני (ט׳ טבת תשפ״ג, 2.1.2023) התקיים טקס חילופי שרים במשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל (הנגב, הגליל והחוסן הלאומי). הטקס התקיים במעמד שר הנגב, הגליל והחוסן הלאומי ח"כ יצחק וסרלאוף, השר לבטחון לאומי איתמר בן גביר, השר למורשת עמיחי אליהו, סגן השר אלמוג כהן, ח"כ לימור סון הר מלך, השר היוצא ח"כ עודד פורר, מנכ"ל המשרד אילן שוחט ומכובדים נוספים.

יו"ר עוצמה יהודית, השר לבטחון לאומי איתמר בן גביר: "חברי השר הנכנס שומע את המצוקה של עם ישראל; עם רגש, עם לב, עם אהבת ישראל גדולה, עם הלב העצום של השר יצחק וסרלאוף, ועם היכולות הביצועיות שלו, הוא יכול להצליח בגדול".

בנאומו, התייחס השר יצחק וסרלאוף לאתגרים שעומדים לפתחו של המשרד עליו הוא מופקד: "המצב של הפריפריה כיום הוא של היעדר נכונות להתגורר שם. אנחנו שואפים לשנות את המצב הזה, לעשות ציונות, התיישבות, לצמצם פערים, להעניק הזדמנויות, לטפל בבעיות הקשות. נעלה את הנגב והגליל על ראש שמחתנו. נקים ישובים חדשים, נעניק הטבות, הזדמנויות ונשיק פרויקטים חדשים ונרחבים לטובת פיתוח הפריפריה".

ח״כ עודד פורר: ״יצחק, אתה מקבל משרד מדהים. מדינת ישראל לא תוכל בעתיד לחיות עם מרכז מטרופוליני אחד במרכז בארץ. צריכים להיות שני מטרופולינים בגליל ובנגב טובים בדיוק כמו במרכז בארץ. המעמד הזה מרגש מאוד. אתה השר הצעיר בממשלה. בסופו של דבר כשתשב בחדר, סמל המדינה מאחורייך. השם שלך הוא פחות חשוב אלא תפקידך כמשרתם של אזרחי מדינת ישראל. תמיד תזכור זאת, ותדאג לכלל האזרחים. מעל להכול, יש כאן מדינה ולה אנו צריכים לדאוג. בע״ה תעשה ותצליח!״

מנכ״ל המשרד אילן שוחט: ״בשנה וחצי האחרונות המשרד שינה את פניו והיה מעורב בכל תחומי החיים בנגב ובגליל סוד ההצלחה של המשרד הוא היכולת למנף תקציבים ושיתופי פעולה עם כל משרדי הממשלה בעיקר לאור התקציב חסר התקדים שמיועד לו. אני מודה לשר פורר על שנה וחצי של עבודה משותפת ומאחל לשר הנכנס הצלחה רבה. כתושב הגליל הצלחתך היא הצלחת הנגב הגליל ומדינת ישראל״.

——

שר הנגב, הגליל והחוסן הלאומי ח"כ יצחק וסרלאוף:

"ברשות מכובדי יו"ר עוצמה יהודית, השר לביטחון לאומי חבר הכנסת איתמר בן גביר.

ברשות השר היוצא לנגב גליל חבר הכנסת עודד פורר.

ברשות אבי מורי, ואמי מורתי.

ברשות, רעייתי היקרה מוריה שבלי תמיכתה האיתנה אין סיכוי שהייתי במקום הזה. אני אסיר תודה לך מוריה על ההקרבה והמסירות.

ברשות, ידידי הרב עמיחי אליהו השר למורשת.

ברשות, סגן השר אלמוג כהן

ברשות, ח"כ לימור סון הר מלך

ברשות, מנכ"ל המשרד מר אילן שוחט

ברשות, סמנכ"ל המשרד מר דרור סורוקה. עובדות ועובדי המשרד, המסורים והיקרים.

שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה.

אני עומד כאן היום, נרגש. נרגש מאוד.

הגמרא במסכת סנהדרין אומרת, "אין אדם עולה לגדולה, אלא אם כן מוחלין לו על כל עוונותיו". ואני תוהה רבותיי, מה אני עשיתי, שזכיתי, שבין לילה נמחקו כל עוונותיי...

אני אמנם משתדל מאוד לעבוד את בוראי, מתפלל בכל יום שאזכה לקדש שם שמים, אבל מכאן ועד מחילת עוונות כללית?! זה משהו שאפילו חוק צרפתי לא יכול לסדר...

התשובה היא, מסביר המהר"ל, שאדם שעלה לגדולה, הוא אדם אחר. הוא כבר לא יכול להיות אותו האדם הפרטי שהיה קודם לכן. המציאות של האדם הפרטי נמוגה. במקומה יש משהו אחר - אדם שעליו יש חובות ומטלות ציבוריות, ומערכת השיקולים שלו חייבת להיות שונה לחלוטין.

ואני רבותיי, מרגיש היטב על כתפיי את כובד האחריות להיות נציג ציבור, לממש את השליחות אליה נבחרתי, ולמלא אותה באמונה.

הנגב, הגליל והחוסן הלאומי, הוא שמו החדש של המשרד. התוספת הזו, של החוסן הלאומי, אינה סתם כדי להאריך את התואר, שאינו קצר ממילא.

במדינת ישראל ישנן שתי מדינות. יש את מדינת המרכז, ויש את מדינת הפריפריה. זו פריפריה גיאוגרפית, אבל גם פריפריה חברתית.

המדינה האחת, במרכז, היא מדינה מתקדמת, עם מערכת חינוך מתקדמת, מערכת השכלה מובילה, ביטחון אישי, מערכת בריאות ברמה גבוהה, ובעיקר – מערכת הזדמנויות לעתיד טוב יותר.

והמדינה האחרת, בפריפריה, היא מדינה אחרת. נחותה בכל קנה מידה. בכל פרמטר. השירות לאזרח, הביטחון האישי, הבריאות, ובעיקר – ההזדמנויות למימוש עצמי – שרחוקות מאוד ממה שניתן במדינה הראשונה.

הפערים הללו, אינם תיאור מצב יבש. הם איום ממשי על החוסן הלאומי של מדינת ישראל. מדינה בה קיימים פערים עצומים בין אוכלוסיות, היא מדינה שחוסנה החברתי, שהוא הבסיס לעתיד טוב יותר, מצוי בבעיה חמורה.

 

זה האתגר שמונח לפתחנו בשנים הקרובות. המצב של הפריפריה כיום הוא של היעדר נכונות להתגורר שם. אנחנו שואפים לשנות את המצב הזה, לעשות ציונות, התיישבות, לצמצם פערים, להעניק הזדמנויות, לטפל בבעיות הקשות.

נעלה את הנגב והגליל על ראש שמחתנו. נקים ישובים חדשים, נעניק הטבות, הזדמנויות ונשיק פרויקטים חדשים ונרחבים לטובת פיתוח הפריפריה.

 

אני רוצה לומר ברשותכם כמה מילים על השר היוצא עודד פורר. אנחנו לכאורה, בשני צידי המתרס הפוליטי. אבל אני רוצה לספר לכם על עודד פורר אחר. עודד פורר שיצא מגדרו בסיוע ותמיכה לישיבה בבית שאן.

 

אני מקווה שבמילים הבאות אני לא הולך לקלקל לו במפלגה, אבל אני רוצה לספר שהוא גם ביקר בישיבה, ואפילו אמר דבר תורה מרשים בפני התלמידים. עודד פורר שהוא גם שר החקלאות עזר מאוד לשמיטה, ואפילו יש לו גם חברותא באופן שוטף, עם הרב צבי שוורץ ברחובות. אז הנה עודד, באדיבות עוצמה יהודית, יהיה לך כעת הרבה יותר זמן פנוי ללמוד עם החברותא.

ומכאן והלאה רבותיי, קדימה לעבודה. הממשלה הזו הולכת להחזיק מעמד בעזרת השם קדנציה מלאה. ובהתאם לכך תכנית העבודה שלנו תהיה תכנית רב שנתית.

 

אני מודה שוב לכולכם שהגעתם הנה לכבד אותי.

בעזרת השם נעשה ונצליח!

תודה רבה״

קרדיט תמונות: אסי אפרתי, לע״מ