מעבר לתוכן העמוד מעבר לצור קשר מעבר לתפריט תחתון
23.02.2023

משרד הנגב, הגליל והחוסן הלאומי ישקיע כ-160 מיליון ש"ח לטובת הסרת חסמים תקציביים ובפרויקטים כלכליים שיטיבו עם התושבים בנגב ובגליל
~
הרווח השנתי המצטבר מהפרויקטים, שישמשו מנועי צמיחה כלכליים לחיסכון ולהכנסה לרשויות המקומיות, עומד על עשרות מיליוני ש"ח
~
במסגרת המהלך תוקם קריית ממשלה נוספת בקצרין, יוקם מלון חוף הארגמן בעכו ומתחם גלמפינג חדש בטבריה, ישופץ לראשונה לאחר עשרות שנים אמפי צמח שבעמק הירדן, יוקמו לראשונה פארקי מים בדימונה ובעפולה, יוקם מרכז הייטק אזורי במג'ד אל כרום, משחקייה בחורה, וגם עמדות טעינה חדשות לרכבים במטה אשר ובמזרעה
~
שר הנגב, הגליל והחוסן הלאומי, יצחק וסרלאוף: "החוסן הלאומי של הנגב והגליל נמדד בחיזוק האזרחים והרשויות המקומיות מבחינה כלכלית וחברתית כאחד. בימים אלה המשרד פועל לקידום פרויקטים מחוללי שינוי ומנועי צמיחה לצד צמצום פערים וחיזוק אוכלוסיית הצעירים והוותיקים"
~

משרד הנגב, הגליל והחוסן הלאומי ישקיע כ-160 מיליון ש"ח לטובת הסרת חסמים תקציביים ובפרויקטים כלכליים שיטיבו עם התושבים בנגב ובגליל. הרווח השנתי המצטבר מהפרויקטים שישמשו מנועי צמיחה כלכליים לחיסכון ולהכנסה לרשויות המקומיות, עומד על מעל 23 מיליון ש"ח. במסגרת המהלך תוקם קריית ממשלה נוספת בקצרין, יוקם מלון חוף הארגמן בעכו ומתחם גלמפינג חדש בטבריה, ישופץ לראשונה לאחר עשרות שנים אמפי צמח שבעמק הירדן, יוקמו לראשונה פארקי מים בדימונה ובעפולה, יוקם מרכז הייטק אזורי במג'ד אל כרום, משחקייה בחורה, וגם עמדות טעינה חדשות לרכבים במטה אשר ובמזרעה. התקציבים יועברו לרשויות לצורך קידום פרויקטים כלכליים המייצרים חיסכון בהוצאות הרשויות המקומיות, לצד תכניות ופרויקטים שיהוו מקור הכנסה ומנועי צמיחה, כאשר החסם היחיד העומד בפני מימושם הוא העדר תקציב בלבד. התמיכה מיועדת לפרויקטים שתקופת ביצועם לא תעלה על 36 חודשים ותחילת ביצועם לא תעלה על 12 חודשים מיום מתן ההרשאה התקציבית.

שר הנגב, הגליל והחוסן הלאומי, יצחק וסרלאוף: "אין ספק שככל שהרשויות יהיו איתנות יותר והחוסן החברתי והלאומי יגדל. כיום לרשויות בנגב ובגליל יש מעט מאד מקורות הכנסה עצמיים, הפרויקטים הכלכליים יחזקו את הרשויות המקומיות, יסייעו בצמצום פערים ובמתן שוויון הזדמנויות לרשויות ולתושבים. החוסן הלאומי של הנגב והגליל נמדד בחיזוק האזרחים והרשויות המקומיות מבחינה כלכלית וחברתית כאחד. בימים אלה המשרד פועל לקידום פרויקטים מחוללי שינוי ומנועי צמיחה לצד צמצום פערים וחיזוק אוכלוסיית הצעירים והוותיקים."

הרשויות בהן יוקמו הפרויקטים זכו בקול קורא שפרסם המשרד שבמסגרתו כל רשות הגישה בקשה עם הפרויקט אותו היא מבקשת לקדם. הפרויקטים שאושרו מתמקדים בתחום חיזוק התעסוקה, הייטק, נדל"ן מניב, פנאי ותיירות. כחלק מכך בקצרין תוקם קריית ממשלה נוספת בהיקף של 9 מיליון ש"ח, אשר תניב לרשות רווחים שנתיים בהיקף של כ-1.6 מיליון ש"ח; במג'ד אל כרום יוקם מרכז הייטק אזורי בהיקף של 8.9 מיליון ש"ח, אשר יניב לרשות רווחים שנתיים בהיקף של 900 אלף ש"ח; בטבריה יוקם מתחם גלמפינג בהיקף של כ-9 מיליון ש"ח, אשר יניב לעיריית טבריה רווחים שנתיים בהיקף של כ- 1.9 מיליון ש"ח; בעכו יוקם מלון חוף הארגמן בהיקף של 9 מיליון ש"ח אשר יניב לעיריית עכו רווחים שנתיים בהיקף של כ-3 מיליון ש"ח; בעמק הירדן ישופץ לאחר שנים רבות אמפי צמח, בהיקף של 4 מיליון ש"ח, שיפוץ האמפי יניב למועצה אזורית עמק הירדן רווחים שנתיים בהיקף של 400 אלף ש"ח.

בעפולה יוקם פארק מים בהיקף של 9 מיליון ש"ח אשר יניב לעיריית עפולה רווחים שנתיים בהיקף של כ-5.7 מיליון ש"ח; בדימונה יוקם פארק מים בהיקף של 9 מיליון ש"ח אשר יניב לרשות רווחים שנתיים בהיקף של כ-7.8 מיליון ש"ח; בחורה תוקם משחקייה בהיקף של 1.4 מיליון ש"ח אשר תניב לרשות רווחים שנתיים בהיקף של כ-122 אלף ש"ח; במטה אשר יוקמו עמדות טעינה בהיקף של 5.4 מיליון ש"ח אשר יניבו לרשות רווחים שנתיים בהיקף של 1.6 מיליון ש"ח ובנוסף ישופץ מבנה בהיקף של 4 מיליון ש"ח; במזרעה יוקמו עמדות טעינה בהיקף של 1.2 מיליון ש"ח אשר יניב לרשות רווחים שנתיים בהיקף של כ-200 אלף ש"ח.

בריינה יתוקצב מתחם עבודה משותף בהיקף של כ- 1.1 מיליון ש"ח; במועצה אזורית מטה אשר ישופץ מבנה בהיקף של כ- 1.6 מיליון ש"ח; במועצה המקומית באקה אל-גרבייה יוקם יציע מזרחי באצטדיון כדורגל בהיקף של 4 מיליון ש"ח; ברהט יוקמו עמדות טעינה חשמלית בהיקף של 4 מיליון ש"ח; במועצה מקומית ג'לג'וליה יוקם מערך שילוט עירוני בהיקף של כ- 1.8 מיליון ש"ח; במועצה מקומית בועיינה-נוג'יידאת ישופץ אצטדיון כדורגל בהיקף של 2 מיליון ש"ח; במועצה מקומית כפר-כנא יוקם בית אבלים בהיקף של 4 מיליון ש"ח; במועצה מקומית זמר יוקם קיר טיפוס אתגרי בהיקף של 2 מיליון ש"ח; במועצה מקומית איכסאל יוחלף הדשא בהיקף של 2 מיליון ש"ח; במועצה מקומית ג'ת ישופץ מבנה רב תכליתי בהיקף של 2 מיליון ש״ח; באום-אל-פחם יוקם מרכז מסחרי וחניה בהיקף של 4 מיליון ש"ח; במועצה מקומית יפיע יוקם שטח משרדים עסקיים בתוך המתחם העירוני; במועצה איזורית אל-מרג' ובמועצה מקומית איעבלין יוקם מערך שילוט דיגיטלי בהיקף של כ- 1.5 מיליון ש"ח.
במועצה מקומית כפר קמא יוקם מתחם תיירות חדש בהיקף של כמיליון ש"ח; במועצה אזורית הערבה התיכונה ישופץ האנגר העירוני לצורך הרחבת התעסוקה בהיקף של מיליון ש"ח; במועצה אזורית הגלבוע יוחלף מערך ההיסעים למערך חשמלי בהיקף של 2.3 מיליון ש"ח; במועצה אזורית שער הנגב יוקם מערך קרוואנים ניידים לתיירות בהיקף של 2 מיליון ש"ח; במועצה מקומית יבנאל ישופץ מבנה לטובת הקמת סטודיו כושר וחדרי תרבות בהיקף של כמיליון ש"ח; במועצה מקומית כפר יסיף ישופץ מבנה לטובת השכרה בהיקף של כ- 1.9 מיליון ש"ח; במועצה מקומית עין קיניה יוקם פארק אטרקציות עירוני בהיקף של מיליון ש"ח; במועצה מקומית רכסים יוקם מערך שילוט עירוני בהיקף של 2 מיליון ש"ח; במועצה מקומית להבים יוקם מערך שילוט עירוני בהיקף של 600,000 ש"ח; בשדרות תוקם חממה טכנולוגית בהיקף של כ- 3.8 מיליון ש"ח;
ביקנעם עילית יוקם מרכז חוויה בשם "פארק הרכס" בהיקף של 4 מיליון ש"ח; במועצה אזורית מבואות החרמון ישופץ מבנה לטובת השכרה בהיקף של כמעט 2 מיליון ש"ח; בעפולה ישופץ השוק העירוני בהיקף של 4 מיליון ₪ ובטבריה ישופץ מתחם התיירות בהיקף של 4 מיליון ש"ח.

הרשויות מבקשות לעבור למערכות השקיה חכמות

בערד יוחלפו מערכות ההשקייה בהיקף של כ- 1.5 מיליון ש"ח; במועצות מקומיות חצור הגלילית, מיתר ועומר ישודרגו וייועלו מערכות ההשקיה העירוניות בהיקף של 2 מיליון ש"ח ובבאר שבע ייועלו וישודרגו מערכות ההשקיה העירוניות בהיקף של כ- 3 מיליון ש"ח; באלעד ישודרגו וייועלו מערכות ההשקיה העירוניות בהיקף של 1.9 מיליון ש"ח; בקריית מלאכי מערכות ההשקיה העירוניות יעברו שדרוג למערכות השקיה מתקדמות בהיקף של מיליון ש"ח.

קרדיט הדמייה: עיריית עפולה