מעבר לתוכן העמוד מעבר לצור קשר מעבר לתפריט תחתון

על רקע אישור תכנית החומש החדשה לפיתוח החברה הערבית והתכנית למאבק בפשיעה כ- 100 מנהיגי העתיד של החברה הערבית נפגשו בכנס מנהיגות מקומית בהובלת המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל שנערך ובשיתוף אג'יק-מכון הנגב והרשויות המקומיות

25.10.2021

~~~

כמאה צעירות וצעירים, מהישובים תל שבע, רהט, סח'נין, אום אל פאחם, מג'ד אלכרום וריינה, משתתפי "מקומי – מנהיגות מקומית" תוכנית המנהיגות של המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ואג׳יק השתתפו היום (יום שני, 25.10.2021) בכנס מנהיגות שבמסגרתו מנהיגי העתיד של ישובים אלה נפגשו עם מנהיגים ודמויות בולטות בחברה הערבית. צעירי הישובים בחרו לקיים כנס מנהיגות ולהתמקד בעיקר ביוזמות חברתיות וקהילתיות וגם באלימות הגואה בחברה הערבית. בישובים אלה, התוכנית מופעלת על ידי אג'יק מכון הנגב ובאמצעות מרכזי הצעירים, שהוקמו על ידי המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל בשיתוף הרשויות המקומיות.

 

הכנס נערך במעמד אילן שוחט, מנכ"ל המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, ח'יר אלבז יו"ר אג'יק מכון הנגב, סלימאן אלעמור ואריאל דלומי, מנכ'"לי הארגון וראשי הרשויות הערביות בהן פועלת התכנית: פאיז אבו סהיבאן, ראש עיריית רהט וג'מיל בסול, ראש מועצת רינה, לישי משעלי קין, מנהלת אגף צעירים במשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, זינב אבו סוויד, חברת מועצה מקומית כעביה ופעילה חברתית, מנאל איסמעיל, בוגרת העונה האחרונה של "מאסטר שף", ועוד בכירים נוספים מהחברה הערבית, משתתפי התכנית ואורחים נוספים.

 

אילן שוחט מנכ״ל המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל: ״המשרד ממשיך לפעול בימים אלה בהנחיית השר פורר לחיזוק מנהיגות ושיח מוביל וחיובי בחברה הערבית. תוכנית המנהיגות מחזקת מנהיגות מקומית, ומשלבת צעירים בהובלת הישובים התוכנית עולה בקנה אחד עם יוזמת המשרד לתקצוב ערים מעורבות בהיקף של 50 מיליון ₪. התוכנית גורמת לצעירים לקדם יוזמות למען הקהילה בה הם חיים ואין לי ספק שיש לכל הצעירות והצעירים בתוכנית את הכלים להיות הדור הבא שמוביל את המנהיגות המקומית בישובים שלהם. כשהשאלה שכל צעירה או צעיר צריכים לשאול את עצמם, עד כמה הצלחתם לשנות ולהשפיע על האנשים שסביבכם, כי זו המטרה של כל אחת ואחד מכם. כאחד שסיים בקושי 11 שנות לימוד הייתי צריך במהלך הדרך משהו שיאמין בי וכל השאר כבר היסטוריה, הפרוייקט הזה הוא סוג של אמון ומתן כלים להיות מנהיגים ומובילי דרך בחברה הישראלית אני מאמין שהקהל יושב או יושבת ראשת העיר הבאה של רהט".

 

סלימאן אלעמור, מנכ"ל משותף באג'יק- מכון הנגב: "אני נרגש לראות היום את כל הצעירים והצעירות, מנהיגי העתיד של החברה הערבית, שמשתתפים בתכנית מתוך רצון אמיתי לשנות ולהשפיע על התושבים לעשייה חיובית. לאור המציאות של היום, עם גלי האלימות הגואה בחברה הערבית, ישנו הכרח בטיפוח מנהיגות מקומית צעירה שתחזק את תחושת האחריות והשייכות של צעירי החברה הערבית ביישובים השונים. אני רואה באישורה אמש של תכנית החומש לפיתוח החברה הערבית והתכנית למאבק בפשיעה צעד חשוב והכרחי בהתמודדות עם המשבר המתמשך בו נתונים צעירי החברה הערבית ואני מקווה כי זהו רק צעד ראשון בסדרת מהלכים קריטיים שעל המדינה לנקוט".

 

כנס המנהיגות עסק בנושאים שונים המשפעים על חיי הצעירים בחברה הערבית, כאשר כל תכני הכנס נבחרו על ידי הצעירות והצעירים כחלק מיישום הידע והכלים שרכשו במסגרת התוכנית בתחום החוסן הקהילתי, צמצום פערים, שוויון הזדמנויות ופיתוח יוזמות קהילתיות. תכנית המנהיגות "מקומי מנהיגות מקומית" הוקמה על ידי המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל במטרה לחזק מנהיגות מקומית צעירה בפריפריה החברתית והגיאוגרפית. בהמשך ל 50 מיליון שח שהקצה השר פורר לערים מעורבות. התוכנית מעניקה למשתתפים כלים ומיומנויות בתחום פיתוח והעצמה אישית, תוך חיזוק הזהות המקומית והרחבת רשת הקשרים לצד מסגרת מקיפה למעורבות קהילתית.

 

תכנית המנהיגות "מקומי מנהיגות מקומית" הוקמה על ידי המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל במטרה לחזק מנהיגות מקומית צעירה בפריפריה החברתית והגיאוגרפית. בהמשך ל 50 מיליון ש"ח שהקצה השר פורר לערים מעורבות. התכנית פועלת ב-43 ישובים מכלל הרשויות בנגב, בגליל ובפריפריה החברתית ומשתתפים בה כ-500 צעירים. התוכנית הוקמה במטרה לאפשר לצעירי היישובים לחזק כישורי חיים, לפתח יכולות מנהיגות, יזמות וזיקה חברתית, לבנות תמונת עתיד אישית וחברתית לצד למידה רב תחומית. התוכנית כוללת קורס של 20 מפגשים, 3 מיזמים קהילתיים, 2 אירועי שיא וכנס ארצי לכלל הרשויות המשתתפות בתוכנית. התוכנית מפגישה את המשתתפים לפעילות משותפת עם החברה הכללית ועם דמויות שהן מודלים לחיקוי. בישובים תל שבע, רהט, סח'נין, אום אל פאחם, מג'ד-אלכרום וריינה התוכנית מופעלת על ידי אג'יק מכון הנגב.

 

קרדיט צלם: איוב מרקטינג