מעבר לתוכן העמוד מעבר לצור קשר מעבר לתפריט תחתון

25 מיליון ₪ להקמת מרכזים ופארקים מדעיים בפריפריה

22.07.2020
המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ממשיך לחזק את הרשויות בפריפריה ומקים מרכזים ופארקים מדעיים בנגב, בגליל ובפריפריה החברתית בהיקף של 25 מיליון ₪
רשויות מקומיות בנגב בגליל ובפריפריה החברתית יכולות בימים אלה להגיש למשרד בקשות ולקבל ללא עלות פארקים ומרכזים מדעיים כאשר על הרשויות המקומיות להקצות קרקע או מבנה מתאימים בלבד
במסגרת המהלך צפויים לקום עשרות פארקים ומרכזים מדעיים  בנגב, בגליל ובפריפריה החברתית; המתקנים בפארקים יופעלו על ידי אנרגיה חלופית בלבד וילמדו מושגי יסוד שונים כגון אור, חושך, כוכבי לכת, כדור הארץ, אנרגיה ירוקה ואנרגיה קינטית, גאות ושפל, זמנים, שיווי משקל, אווירודינמיקה, חשמל, אופטיקה, כבידה, עונות השנה, כדור הארץ, מחזור ועוד
המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ממשיך לחזק את הרשויות בפריפריה ומודיע היום על פרסום קול קורא להקמת מרכזים ופארקים מדעיים ברשויות המקומיות בנגב, בגליל ובפריפריה החברתית בהיקף של 25 מיליון ₪. 
בימים אלה ועד לסוף חודש ספטמבר 2020, הרשויות יכולות להגיש בקשות ולקבל ללא כל עלות, פארקים ומרכזים מדעיים בשטחן. על מנת להבטיח את הקמת הפארקים והמרכזים המדעיים, המשרד התקשר עם ספקים מובילים וכל מה שנדרש מהרשויות זה להקצות קרקע מתאימה לפארק בשטחן או להקצות מבנה מותאם לטובת הקמת המרכז המדעי. במסגרת המהלך צפויים לקום עשרות פארקים ומרכזים מדעיים בנגב, בגליל ובפריפריה החברתית. הפארקים המדעיים יוקמו על ידי חברת "אלו את ניצן" והמרכזים המדעיים יוקמו על ידי חברת "רובוגרופ" אשר זכו במכרזים פומביים שפורסמו על ידי המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל. 
אריאל משעל מנכ"ל המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל "הילדים הם דור העתיד ועלינו להעניק להם את מירב הכלים לאיכות חיים טובה יותר, החל מחינוך בלתי פורמאלי ועד לפעילויות בשעות הפנאי. מבדיקת המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל עלה כי קיים חוסר במתקנים עבור פעילויות פנאי ובילוי בקרב משפחות וילדים וכי ישנן רשויות מקומיות חלשות שבתחומן יש אלפי ילדים, על כן המשרד יצא במהלך להקים מרכזים ופארקים מדעיים אשר יאפשרו לכל ילד וילדה להיחשף לתכנים מעולם המדע ויעשירו את פעילות הפנאי בפריפריה. במקביל המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל מקים בפריפריה החברתית והגיאוגרפית מאות גני משחקים מתקדמים, גני משחקים מוזיקליים ומשחקיות מסובסדות לרווחת הילדים והתושבים".
הפארקים המדעיים יכללו מתקנים מדעיים-טכנולוגיים במגוון תחומים שונים כגון פיסיקה, יקום, אסטרונומיה, איכות הסביבה, אווירודינמיקה, המאפשרים מגע, משחק והתנסות ומטרתם להעשיר מבחינה מדעית וחינוכית תוך לימוד חוקים פיסיקליים שונים ובניהם אנרגיה חלופית, קול ותעופה באמצעיים חזותיים וקוליים, מים, אור, אנרגיה, אלקטרוניקה ועוד, תוך חוויית לימוד והנאה. המתקנים בפארקים לא יחוברו למקור חשמל כלשהו ויופעלו על ידי אנרגיה חלופית בלבד דוגמת אנרגיה סולארית, דינמו ועוד ולכל המתקנים יהיו מפסקי שבת. הפארקים יוקמו בשלושה גדלים שונים: פארק מדעי גדול המתפרש על שטח של 600 מ"ר ויכלול לפחות 12 מתקנים; פארק מדעי בינוני המפרש על שטח של 450 מ"ר ויכלול לפחות 7 מתקנים, ופארק מדעי קטן המתפרש על שטח של כ-300 מ"ר ויכלול לפחות 5 מתקנים מדעיים-טכנולוגיים. כל הפארקים יוקמו בשטח פתוח, עם דשא סינטטי בתקנים מחמירים ויהיו מוצללים ונגישים לקהל הרחב.
המרכזים המדעיים יכללו ציוד טכנולוגי ומחשוב מתקדם לרבות מחשבים ניידים, טאבלטים, מקרן, טלוויזיה חכמה מדפסת וסורק תלת ממדיים, ריהוט מודולארי והם יהוו כמעין "מעבדות ייצור", המספקות לקהילה חלל יצירה חדשני, המאפשר לתכנן באמצעות טכנולוגיות מתקדמות. המרכזים יתרמו לחוויה לימודית לצד פיתוח וטיפוח מיומנויות שונות ויתקיימו בהם פעילויות, קורסים, סדנאות והכשרות לילדים, לנוער, למבוגרים ולגיל השלישי. המרכזים המדעיים ייבנו בשלושה גדלים שונים: מרכז מדעי גדול ישתרע על שטח של 400-500 מ"ר, במרכז יפעלו לפחות 8 עמדות הפעלה שונות שכל אחת מהן תכלול את הציוד הנדרש ללימוד התחום המדעי-טכנולוגי. מרכז מדעי בינוני ישתרע של שטח של 300-400 מ"ר עם לפחות 6 עמדות הפעלה שונות; מרכז מדעי קטן ישתרע על שטח של 200-300 מ"ר, עם לפחות 4 עמדות הפעלה שונות.
רשויות המעוניינות בהקמת פארקים מדעיים או מרכזים מדעיים בתחומן ראשיות להגיש בקשות, בימים אלה ועד לסוף חודש ספטמבר 2020, על פי המפורט בקול הקורא המפורסם באתר המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל:
ganaIN210720.jpg
ganbIN210720.jpg
gancIN210720.jpg