מעבר לתוכן העמוד מעבר לצור קשר מעבר לתפריט תחתון

דבר השר

השר  לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, הרב אריה דרעי

ההבנה כי פיתוחה של הפריפריה וצמצום הפערים הוא המפתח לקידומה של מדינת ישראל כולה, היא אשר הניעה את הקמת המשרד לפיתוח הנגב והגליל ואת פעילותו הרבה. 

המשרד הוביל ויזם פרויקטים מחוללי שינוי רבים אשר מדגישים את חלקם המרכזי של הפריפריה, הגליל והנגב. פרויקט הדגל הינו, הקמת בית ספר לרפואה בצפת, אשר לומדים בו כיום מאות סטודנטים ואשר ממשיך להכשיר מאות רופאים בשנה, הלומדים, עובדים וחיים בגליל. בית הספר לרפואה יביא לשדרוג ניכר של מערך הבריאות בגליל ולתוספת של 5,000 מקומות עבודה לתושבי האזור. פרויקט מחולל שינוי נוסף אותו מוביל המשרד, הוא מתן המענה האזרחי למעבר מחנות צה"ל דרומה. אנו מסייעים בסבסוד עלויות פיתוח ושכר דירה, כמו גם הקמת שכונות ייעודיות למשפחות הקבע, דבר אשר יוביל למעבר של עשרות אלפי אנשים לנגב ולשיפור משמעותי של מרקם ואיכות החיים באזור.

אנו מטפחים ומשקיעים גם בתחומים נוספים כמו חינוך. הקמנו למעלה מאלף כיתות חכמות, בשיתוף קדימה מדע ומשרד החינוך והבאנו לבתי הספר את פרויקט סיסמא לכל תלמיד, אשר נועד לאפשר לתלמידים ולצוות ההוראה להישאר מעודכנים בתוכן הלימודים גם אם הם אינם נמצאים בתחומי בית הספר. 

אנו מקימים גרעיני התישבות של קבוצות המתארגנות יחד ומבקשות לבנות מודל של התישבות קהילתית, הן בערים והן במרחב הכפרי. בכלל זה אנו מקימים ומשדרגים גרעינים תורניים וכן כפרי סטודנטים בהם גרים מאות סטודנטים ברחבי הנגב והגליל. אנו גם מקימים גרעיני בוגרים, אשר סיימו את לימודיהם ומקימים התיישבות קבע בנגב.

אנו מקימים ומשדרגים אזורי תעשייה, המושכים אליהם מפעלים גדולים ומספקים אלפי מקומות תעסוקה ומקימים שווקים חדשים בערים. כמו כן, הקמנו מגרשי ספורט רב תכליתיים ואנו תומכים בפסטיבלים המעשירים את תחום התרבות בפריפריה, בנגב ובגליל.

המשרד גם משקיע רבות בצעירים. למעלה מ - 70 מרכזי צעירים נפתחו בנגב בגליל ובפריפריה החברתית ומטרתם לסייע לצעירים בתחומי החינוך, התעסוקה והפנאי. כל אלו הוקמו על מנת להביא צעירים נוספים לפריפריה, לנגב ולגליל ולהשאיר את הצעירים החיים באזורים אלו. 

עם כניסתי לתפקיד הצבתי יעד של צמצום פערים והשקעה בפריפריה. המשרד ימשיך בהובלת פרויקטים, אשר ימשכו אוכלוסייה חדשה לאזורים אלו ויחזקו את האוכלוסייה הקיימת על מנת להגשים חזון זה.
                                                               
     בברכה,
     אריה דרעי