מעבר לתוכן העמוד מעבר לצור קשר מעבר לתפריט תחתון

דבר המנכ"ל - חוק חופש המידע 2019

תאריך: 28/06/2018

גם השנה מדיניות המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל היא צמצום פערים ומתן שוויון הזדמנויות לתושבי הפריפריה החברתית והגיאוגרפית. כלל הפרויקטים והתוכניות של המשרד מכוונות ליישום מדיניות זו המתבטאת במגוון רחב של עשייה, תוך שימת דגש מרכזי על תחומי התעסוקה, הפיתוח הכלכלי, פיתוח הדור הצעיר, החינוך הבלתי פורמלי וחיזוק החוסן הקהילתי. מטרת העל של המשרד היא להשאיר ולחזק את צעירי הפריפריה ביישוביהם ולהצמיח דור של מנהיגות מקומית איתנה.  

בשנה הנוכחית המשרד פועל בצורה משמעותית בתחום התעסוקה והפיתוח הכלכלי כאשר המטרה העיקרית היא עידוד יזמים ומשקיעים להעתיק את פעילותם הכלכלית לנגב ולגליל תוך ליווי וסיוע צמוד של המשרד וקידום פרויקטים מחוללי מפנה בתחומים שונים. המשרד מבצע פרויקטים מגוונים המעניקים אפשרויות לתושבים ומסייעים לפיתוח עסקי של האזור על ידי דחיפת מנועי צמיחה מקומיים ולאומיים וחיבור בין ההזדמנויות הכלכליות לבין העסקים בנגב, בגליל ובפריפריה החברתית. בימים אלו המשרד מקים כ-50 האבים, מקדם מיזמים כלכליים ברשויות המקומיות ומסייע לחברות בקבלת מענקים עבור קליטת עובדים חדשים. כמו כן, פורטל העסקים המקומי שפעל בהצלחה בנגב, "ביז בנגב", הורחב ופועל בהצלחה גם במרחב הגליל. 
המשרד משקיע רבות בחינוך הבלתי פורמלי ושואף להעניק לילדי הנגב, הגליל והפריפריה החברתית מסגרות העשרה חינוכיות בתחומים שונים מתוך רצון להעניק הזדמנות שווה לזו שמקבלים ילדי מרכז הארץ. המשרד יוזם פרויקטים ייחודיים בתחום כמו: מערך חונכויות, חוגי ספורט וטכנולוגיה, מרכזי מצוינות ומרכזי נעורים לחברה הדרוזית והצ'רקסית. בנוסף, זוכים כ- 120,000 ילדים לקייטנות במחיר מסובסד ומספר זהה של בני נוער זוכים לשיעורי בגרות מתוקשבים ללא עלות. 
עבור אוכלוסיית הצעירים, המשרד מפעיל את מרכזי הצעירים הפרוסים ברחבי הנגב, הגליל והפריפריה החברתית המספקים תמיכה בפיתוח קריירה, מנהיגות מקומית, מעורבות חברתית ופיתוח חיי קהילה שיסייעו להצמחת מנהיגי העתיד באזור. בנוסף, הקים המשרד מרכזי צעירים במגזר החרדי ובמגזר הלא יהודי. 
לטובת חיזוק החוסן הקהילתי ועזרה למשפחות צעירות, המשרד החל בהקמת מתקני משחקים ברשויות המקומיות בנגב, בגליל ובפריפריה החברתית. כמו כן, הקים המשרד בשנה זו מתחמים של משחקיות, מרכזי מיני פיצ' ומתחמים מוזיקליים. בשנה הקרובה עתיד הוא להקים גם גנים ופארקים מדעיים. המטרה של פרויקטים אלו הינה לתת מענה למשפחות צעירות, לילדים ולנוער במטרה להעשיר את חיי החברה והקהילה של היישוב. המשרד מסייע גם לגיל השלישי באמצעות תוכנית "תור הזהב", שמטרתה לפתח מנהיגות מקומית ולהעצים את אותם מבוגרים נפלאים בכל יישובי הפריפריה החברתית. בנוסף, ממשיך המשרד בשיפוץ ובניית מוסדות ציבור בהיקפים משמעותיים ומרחיב את תמיכתו בתחום אירועי התרבות למאות אירועי תרבות מדי שנה.  
החזון והיעד העומד לנגד עינינו הוא להוביל, להעצים ולממש את עתידה של הפריפריה. העצמת חיי התושבים המקומיים היא משימה חברתית ולאומית כאחת המנחה את פעילות המשרד.  צמצום הפערים ושוויון ההזדמנויות הם תהליכים רב שנתיים ממושכים ומאתגרים. אני בטוח כי מדי שנה נוכל לראות כיצד תהליכים ארוכי הטווח הללו מתממשים וכולי תפילה כי בעתיד הנראה לעין נפסיק לדבר על שוויון הזדמנויות וצמצום פערים בין תושבי המרכז לתושבי הפריפריה, כי לא יהיו פערים כלל.  
דו"ח חופש המידע שלפניכם, המוגש על פי חוק, חושף בפני הקורא את עיקר פעילות המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל לשנת 2019. דו"ח זה ממחיש לקורא את הפעילות הרבה של המשרד ואת התוצאות החיוביות שיש לעשייה מרובה זו. 
 
אריאל משעל​​
​מנכ״ל המשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל​
להגשת פניה לקבלת מידע באמצעות חוק חופש המידע לחצו כאן >>>​

לי סרוב, הממונה על חופש המידע טלפון: 03-6060794 דואר אלקטרוני: Hofesh.Meida-png@png.gov.il